×

گوشت گوساله

گوشت گوساله

گوشت گوساله    گوشت گوساله با طعم شگفت انگیز و لطیف خود با ارزش ترین گوشت محسوب می شود. سرشار از اسیدهای قابل هضم ، مواد معدنی و ویتامین ها ، لزوماً باید در رژیم غذایی کودکان و بر روی … ادامه مطلب

نوشته شده توسط

گوشت گوساله 

 

گوشت گوساله با طعم شگفت انگیز و لطیف خود با ارزش ترین گوشت محسوب می شود. سرشار از اسیدهای قابل هضم ، مواد معدنی و ویتامین ها ، لزوماً باید در رژیم غذایی کودکان و بر روی میز افراد مسن و بیمار وجود داشته باشد.

خوشمزه ترین و گران قیمت ترین گوشت را گوساله های لبنی به حساب می آورند. آنها فقط از شیر ، گوشت و رنگ صورتی کم رنگ آنها با سایه خاکستری روشن و رایحه ملایم تغذیه می شوند.

 در دامپروری های مدرن ، گوساله هایی که برای تولید گوشت گاو با کیفیت بالا پرورش می یابند ، در داخل خانه تحت دمای کنترل شده (60 تا 65 درجه فارنهایت) (16 درجه – 18 درجه سانتیگراد) پرورش داده می شوند و به طور فشرده از شیر ، غذای گوساله با پروتئین بالا یا هر دو تغذیه می شوند. غذاهای علفی از این امر مستثنی هستند و در نتیجه کمبود آهن باعث تولید رنگ نور مطلوب در گوشت می شود. اگرچه گوشت حیوان از 15 هفته تا یک سال از نظر فنی به عنوان گوساله شناخته می شود ، اما اغلب به عنوان گوشت گوساله در بازار عرضه می شود.

 

چرا گوشت گوساله بسیار لطیف است؟

وقتی گوساله ها از پستان جدا می شوند و به چمن منتقل می شوند ، گوشت آن شروع به سرخ شدن می کند ، سایه سبکی خود را از دست می دهد و بوی تند تر می شود. این محصول با ارزش کمتری به حساب می آید و بسیار ارزان تر است.

رنگ گوشت گوساله و گاو قرمز پررنگ است و البته گوشت گوساله چربی کمتری دارد. زمان فراوانی گوشت گوساله و گاو از اواخر بهار تا اوایل پاییز است.

چون طبع گوشت گوساله و گاو سردتر از طبع گوشت گوسفند است بعضی‌ها تمایل بیشتری به خوردن گوشت گوسفند دارند ولی گوشت گاو ارزان‌تر از گوشت گوسفند است.

 

در مورد گوشت گوساله بیشتر بدانیم

یکی از مواردی که درخصوص گوشتها باید بدانیم طبیعت و مزاج گوشتی است که معمولا مصرف میکنیم .این نوع گوشت به تناسب دیگر گوشتها دارای طبیعت سرد است و از گوشت گوسفند سردتر می باشد . اما گوشت گوساله ۱۸ ماهه و جوان به اعتدال نزدیک تر بوده ، ولی هیچ وقت گرم نیست .کسانی که در خوراک روزمره خود از این نوع گوشت استفاده میکنند باید مصلحات گوشت را در کنار آن مصرف کنند .

بهترین زمان استفاده از مصلحات گوشت در زمان طبخ آن بوده و باید به آنها ترکیبات گرم اضافه نمود .استفاده از انواع فلفل ، فلفل دلمه ای ، سیر میتواند به عنوان مصلح گوشت بکار برده شود .

بعضی از افراد از بوی این نوع گوشت صحبت میکنند . میتوانیم از پودر رزماری استفاده کرده و روی گوشت بریزیم و در زمان طبخ این بو را از بین ببریم. همچنین زردچوبه که از ادویه های اصلی آشپزی ایرانی است تأثیر خوبی دارد .

 

توصیه هایی در مورد گوشت گوساله 

زمان طبخ آن اهمیت زیادی دارد . برای غذاهای فست فود مناسب نیست.طبخ کامل آن میتواند تا حدی از درجه سردی ، تولید خلط بلغم ، ایجاد درد و چاقی جلوگیری کند .امروزه بحث چاقی و لاغری یکی از عمده ترین مسائل همه جهانیان است . این موضوع دغدغه امروزه ایرانیان شده است . مصرف این نوع گوشت ایجاد چاقی خواهد کرد مگر آنکه با مصلحاتش مصرف شود .افرادی که دارای تشنج هستند و بیماریهای مغزی دارند بهتر است که از آن استفاده نکنند و یا با مصلحاتش (گشنیز ، سماق ، مرزه) مصرف کنند.

کسانی که اختلالات گوارشی مثل نفخ شدید شکم دارند ، این نوع گوشت به آنها آسیب خواهد زد .اما در کسانی که دچار نقرس هستند ، ممکن است حملات نقرسی با مصرف آن یک مقدار کمتر شود .

افرادی که در سنین کهولت و بزرگسالی هستند چنانچه از این نوع گوشت مصرف کنند ، دردهای عضلانی و مفصلی آنها به شدت بالا خواهد رفت .استفاده از روغنهای گرم مثل کنجد و زیتون میتواند تا حدی عوارض استفاده از این نوع گوشت را با غذاها را کم کند .

اگر این نوع گوشت را با روغنهای سرد مثل کلزا ، آفتابگردان و یا ذرت طبخ گردد ، یقینا اثر سردی روغن و سردی گوشت به هم اضافه شده و عوارض این خوراکی را بالاتر خواهد برد .استفاده از آن در وعده های ظهر میتواند عوارض کمتری داشته باشد . 

اما در وضعیت شب یا آخر شب اگر غذای سرد مصرف شود میتواند برای بزرگسالان یا افرادی که تشنج دارند و یا بیماریهای سرد مثل آرتریت روماتوئید مبتلا هستند عوارض جدی تری برجای گذارد و یقینا باید به دنبال حجم بیشتری از داروها باشیم تا بتوانیم مسائل روزمره را کنترل کنیم .

دکترمهدی فهیمی

 

 

گوشت گوساله شهر پروتئین

گوشت گوساله در طب سنتی

طبع این نوع گوشت ، طبیعتش گرم و تر است و به گوشت گوسفندی نسبتا نزدیک است. گوساله که منظور سن کمتر از یک سال می‌‌باشد، گوشت نسبتا مفیدی بوده و هضم آن بسیار راحت‌تر از هضم گوشت گاو و عوارض آن کمتر می‌‌باشد. خون نسبتا معتدلی تولید کرده و بطور کلی مصرف آن بسیار بهتر از مصرف گوشت گاو است.

 

ترکیب و خواص مفید گوشت گوساله

به دلیل فراوانی اسیدهای آمینه به راحتی قابل هضم و مواد معدنی متنوع موجود در آن از هر نظر مفیدترین محسوب می شود. این پروتئین حاوی تعدادی پروتئین ، چربی و کربوهیدرات کامل است و همچنین شامل ویتامین های مهم مانند E ، PP ، A ، C ، B6 و B12 است. یک مجموعه معدنی نمایانگر فسفر ، آهن و پتاسیم ، روی ، آگوربن ، کبالت ، منیزیم و غیره است.

 

 مقاله مرتبط مزایای گوشت گوسفند

 

چرا گوشت گوساله  کم رنگ است؟

 رنگ این نوع گوشت ناشی از سن آن (زیرا پس از شیر دادن به گوساله ، تقریباً تا یک سالگی ذبح می شود) و میزان میوگلوبین (میزان آهن) در ماهیچه ناشی می شود. میوگلوبین یک رنگدانه قرمز تولید می کند که بر رنگ گوشت تأثیر می گذارد. برای حفظ سبک بودن آن، بدون اینکه به سلامتی گوساله آسیب برساند ، میزان آهن دریافت شده از گوساله از طریق یک رژیم غذایی متعادل با شیر کنترل می شود و بطور منظم کنترل می شود.

 

گوشت گوساله برای چه کسانی مفید است؟

متخصصان تغذیه اکیداً توصیه می کنند که در رژیم غذایی کودکان ، افراد مسن قرار بگیرند. این گوشت باید روی میز کسانی باشد که از فشار خون بالا ، دیابت یا هرگونه معده شکایت دارند. این نوع گوشت برای بهبود از آسیب های مختلف ، بیماری های عفونی و سوختگی کمک می کند.

این گوشت برای افرادی که به سلامتی و سلامتی خود و همچنین برای بیمارانی که تشخیص کم خونی دارند اهمیت دارد. این نوع گوشت یکی از بهترین منابع آهن به حساب می آید ، که تنها با حضور ویتامین C جذب می شود – به همین دلیل مطلوب است که از آن استفاده کنید.

درباره نویسنده

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه
home

صفحه نخست

bars

دسته بندی ها

bag

فروشگاه

compose

وبلاگ

person

حساب کاربری

×